След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън".
Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.
На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.
"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.
Общо 13 хорови състава, с над 330 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, участват в започналия днес Международен хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи секретарят на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“ в града Наталия Неделчева.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, по два на 5 и 6 октомври.
Международният хоров фестивал се организира от Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев - 1872“, под патронажа на Министерството на културата и кмета на общината, по идея на Милка Данаилова - диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, в момента ръководител на дамска хорова формация „Лира“ към читалището.
Вчера бяха отбелязани и 45 години от основа
Украинската танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“.
От 23 до 25 октомври гостите ще имат възможността да запознаят публика и професионалисти с различи аспекти на танцовото изкуство, съобщават организаторите.
Програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект: Let The Body Speak.
Представени ще бъдат спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният танц“ (24 октомври), „Следите“ (25 октомври), премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор.
„Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различни
Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.
Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.
Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.
Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.
Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.
„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.
По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).
Адаптация по роман на
Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г.
"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."
По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да бъда край нея, защото беше ясно, че тя е на съвсем друго ниво."
Новият сезон на "В сянката на Тюдорите" отново ще покаже актьорите Марк Райлънс в ролята на Томас Кромуел и Деймиън Луис в ролята на Хенри Осми.
Марк Райлънс играе ролята на човек, тероризиран от баща си, човек, който влиза в опасна властова роля при управлението на краля. Версията на Хилари Мантел за историята ни показва взаимозависимост, от която Кромуел не може да се освободи, коментира още Космински.
Във филма „Сватба“ исках да вплета и съвременния мой личен поглед към хората от Родопите с генома, който те носят. Свободолюбието, силата на характерите на героите да бъдат в образите, показани по възможно най-пестеливия и въздействащ начин. Това каза продуцентът и режисьор Магдалена Ралчева на пресконференция след прожекцията на лентата, заснета по едноименния разказ на Николай Хайтов, на фестивала „Златна роза“ във Варна.
Попитана дали се е вдъхновявала от други филми по творби на писателя, тя каза, че след написването на сценария не е чела повече разказа и не е гледала филми по Хайтов, за да бъде съзнанието й свободно и да се абстрахира от направеното от колегите й преди нея. „Дадох свобода на света на родопчанина, който ми е познат, тъй като от тридесет години живея в тази част на България и българомохамеданите, които присъстват като осн
Юлиана Текова подрежда нова изложба в столичната галерия за съвременно изкуство Hostgallery.
Експозицията „Променливи състояния“ ще бъде открита тази вечер и ще продължи до 28 октомври, съобщават домакините на събитието.
Заедно с няколко малки живописни картини, Юлиана Текова ни изненадва и с едно петметрово свободно артистично платно без рамка, специално създадено за нейната най-нова изложба, посочват от екипа.
„Различните състояния на пейзажа в изложбата акцентират върху тази променливост и постоянно движение. Живописните работи в изложбата присъстват повече като живописен процес, отколкото като окончателени обекти-картини. Изложбата е продължение на проект в развитие, отнасящ се до идеята за утопични визии, въображаеми или реални пространства, които преформулират и разширяват мисленето за реалността и творческия процес. Както е и израз на п
Нюйоркската филхармония уволнява главния обоист Лян Ван и асоциирания главен тромпетист Матю Мъки, след като профсъюзът им реши да не оспорва решението, което последва подновени обвинения в сексуално престъпление и злоупотреба с власт, предаде Асошиейтед прес.
От филхармонията съобщиха, че е издадено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение на двамата, считано от 21 септември 2025 г.
Ван и Мъки бяха уволнени през септември 2018 г. след обвинения в лошо поведение, датиращи от 2010 г. Местният орган на Американската федерация на музикантите подаде жалба и двамата бяха възстановени на работа през април 2020 г. от арбитър. И двамата мъже отричат да са извършили каквото и да било нарушение.
След публикация през април, описваща подробно обвиненията, те бяха пуснати в платен отпуск, след което заведоха дело срещу оркестъра и профсъюза.
Из
Изложба „Любовта в нас“ на художничката Живка Младенова беше открита тази вечер в библиотека „Гео Милев“ в Монтана.
Показани са 42 картини, рисувани с маслени бои. В тях Младенова претворява през своя поглед темата за любовта – любов между хората, любов към природата, любов към растенията, любов към животните.
Картините са нарисувани в светли, жизнерадостни тонове. На тях може да се видят млади хора, които вървят в пъстра гора, булка и младоженец, красиви природни гледки, влюбени девойки, морски пейзажи, есен и зима в гората и т.н.
Живка Младенова заяви , че според нея любовта е навсякъде около нас и ако в душите ни няма любов, то ние умираме.
Тя сподели, че настоящата изложба е втора самостоятелна за нея и картините са рисувани в последната година.
Младенова рисува от детските си години, тя е работила много години
Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.
АВТОРЪТ
Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.
Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.
Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той